• Kategoria: Polityka

Dzięki anonimowemu informatorowi dotarliśmy do treści rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody stwierdzających nieważność zarządzeń Burmistrza Andrychowa dotyczących powołania dyrektora SP 4 w Andrychowie oraz uznania wcześniejszego konkursu za nierozstrzygnięty. Całą treść postanowiliśmy opublikować.
Na sesji Rady Miejskiej Andrzej Szafrański dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty zapowiedział złożenie odwołania. Treść rozstrzygnięć sugeruje, że być może Burmistrz w postępowaniu sądowym będzie musiał udowodnić, że Trybunał Konstytucyjny nie miał racji.

W uzasadnieniu uchylenia wyżej wymienionych zarządzeń nadzór prawny Wojewody pisze:
"[...]W wyniku dokonania analizy prawnej ww. zarządzenia oraz protokołów konkursu z dnia 2 czerwca 2014 r., stwierdza się że, stanowiące przedmiot rozstrzygnięcia nadzorczego Zarządzenie (w zakresie opisanym w ich sentencji), w stopniu istotnym narusza obowiązujący porządek prawny[...]"
2 czerwca odbył się konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie. W pracach komisji brało udział 9 członków, z których aż pięciu oddało głosy nieważne. Wszystkie pozostałe 4 głosy zostały oddane na ówczesną wicedyrektor tejże placówki Ewę Kurek. Komisja konkursowa uznała wówczas, że żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, co zdaniem Nadzoru Prawnego Wojewody Małopolskiego, który powołuje się na wyrok m.in. Trybunału Konstytucyjnego (podjęty w pełnym składzie), było decyzją błędną.
"w świetle Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 kwietnia 2010 r., otrzymanie większości głosów w tym przypadku stanowiłoby uzyskanie przez jednego z kandydatów 3 spośród 4 ważnie oddanych głosów. Tymczasem głosów oddanych "za" było 4, a zatem wszystkie spośród ważnie oddanych głosów."

Powołując się na powyższy fragment rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Małopolskiego, poparty wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zdecydowanie można uznać że 2 czerwca w konkursie na Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie wyłoniono kandydata na dyrektora w osobie Pani Ewy Kurek.

Burmistrz Tomasz Żak w lipcu 2014 roku powierzył stanowisko dyrektora SP 4 w Andrychowie Pani Dorocie Zawadzie "w związku z niewyłonieniem kandydata na dyrektora" w drodze konkursu. Również i to zarządzenie z wiadomej przyczyny zostało uchylone.

Obecnie stronami zapowiedzianego przez Andrzeja Szafrańskiego odwołania będą Burmistrz Andrychowa oraz Wojewoda Małopolski. Procedura odwoławcza sprawi, że opublikowane w treści Rozstrzygnięcia Nadzorcze będą nieprawomocne. Z racji na fakt, że Nadzór Prawny Wojewody w toku postępowania przeanalizował komplet dokumentacji, oraz zapoznał się z wyjaśnieniami, ciężko sądzić, aby odwołanie okazało się czymś więcej niż "grą na czas".

Dodatkowo warto zauważyć, że rozstrzygnięcia nadzorcze adresowane są do Burmistrza Andrychowa oraz Rady Miejskiej w Andrychowie. Jak przyznał w rozmowie z nami Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, dokumenty te nie zostały przekazane dotychczas każdemu z radnych. Nie zostały również odczytane na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej. Fakt ten również budzi pewne wątpliwości.

Dokumenty zamieszczone w poście zostały przesłane nam przez informatora, któremu przysługuje anonimowość zapewniona Prawem Prasowym.

 

Komentarze

-60 #15 Gromowładny 2015-02-26 00:44
ędą i tak kryli się wzajemnie choćby do sądu trafili. To układ, który tylko wewnętrzna zwada może popsuć. Wg mnie to układ diabelicznie idealny. Jeden ma władzę, drugi ma władzę. Jeden z drugim mogą zatruć życie komu tylko popadnie. Wystarczy się sprzeciwić tylko.
Żyć nie umierać jak to się mówi- a kasa wciąż płynie. Ale niedługo pewne sprawy mogą wyjść na jaw i skończy sie sielanka.
quote name="independent"]cytuję za komentarzem na andrychowianin.blogspot.com : oburzające to wszystko. Żak zCytuję Radeczek:
Szafrański już dawno powinien był zostać wysłany na emeryturę. Myślę, że ta sprawa jest definitywnym zakończeniem jego wątpliwej kariery.

Szafrańskim b
-60 #14 Szeleszczyciel 2015-02-26 00:30
Jak to się dzieje, że wszędzie gdzie Andrzej Szafrański tam zawsze jakieś trudnosci i kłopoty oraz problemy z prawem. Jako przewodniczący wszystkich Komisji konkursowych i co gorsza jako Dyrektor GZO powinien znać prawo oświatowe na tyle by uniknąć takich wpadek a raczej skadali. To jest naprawdę niepokojące co sie dzieje w naszej gminie z tymi konkursami i nie tylko!
Po takiej (kolejnej) wpadce juz dawno burmistrz powinien zrobić porządek ze swoimi dyrektorami. Póki co czekamy na finał sprawy i mam nadzieje, że burmistrz Żak zrobi wreszcie zmianę, która od dawna jest potrzebna. Bo jeżeli ktoś kompletnie traci kontrolę nad sytuacją (konkursami) to albo wymaga dodatkowych badań lekarskich albo już całkowicie stracił zdolności do wykonawcze.
-60 #13 Nauczyciel 2015-02-03 21:31
Po samych plusach i minusach w komentarzach widać co opinia publiczna sądzi o Szafrańskim.
Dziś nauczyciele w mojej szkole spekulowali, że zostanie tylko do kwietnia.
-60 #12 Ola 2015-02-03 20:45
"z andrychowa" Ty się zastanów o czym jest mowa w tym artykule a potem się wypowiadaj. Kontakt do administratora jest przecież podany...

Pan Szafrański powinien sam wiedzieć najlepiej co teraz zrobić... Czekam z niecierpliwością!!!
-60 #11 Radeczek 2015-02-03 18:24
Szafrański już dawno powinien był zostać wysłany na emeryturę. Myślę, że ta sprawa jest definitywnym zakończeniem jego wątpliwej kariery.
-60 #10 independent 2015-02-03 09:56
cytuję za komentarzem na andrychowianin.blogspot.com :

"Tak głosują bo Żak z Szafrańskim wymyślili, że głosy nieważne umożliwią decyzję o tym, że konkurs jest NIEROZSTRZYGNIĘTY i burmistrz może sam mianować Dyrektora"

Czy to aby nie jest KLUCZ do sprawy?
Zastanawiająca jest wypowiedź Pana Szafrańskiego w nagraniu z sesji RM o jego uczestnictwie w prawie albo aż 90 konkursach. Można zadać pytanie: jak wyglądały te konkursy?
-60 #9 Jankiel 2015-02-02 20:09
Dla Szafrańskiego w tej sprawie nie mam ani odorbiny wyrozumiałości.
Powinno go nie być w trybie natychmiastowym.
Ciekawe czy np po wyborach w których babski dostał więcej glosów od kubienia siedzialby cicho gdyby radnym został Kubień?
Śmieszność pewnych ludzi nie ma granic.
-60 #8 Mateusz 2015-02-01 13:46
Ach ten Szafrański. Teraz to dopiero środowisko oświatowe będzie go "kochało".
Straci tym uznanie w oczach reszty pedagogów.
Kłamstwo ludzi niszczy, bo tylko kwestią czasu jest kiedy wyjdzie na jaw. :sigh:
-51 #7 antykomuch 2015-02-01 12:34
Brawo, są osoby, które nie dają się zastraszyć, a co z konkursem w Rzykach?
w Gim2 chcieli zrobić taki sam przekręt, ale pani Dyrektor wygrała z nimi i teraz ma przechlapane:(
-60 #6 z andrychowa 2015-02-01 06:04
sorry
w pierwszym zdaniu powinno być : Nie wiem kto wam to zrobił

a blog kubienia już chyba nie działa więc stąs przypuszczenia że macie z nim coś wspólnego

Komentowanie jest niedostępne w tej sesji.