• Kategoria: Polityka

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej kolejny raz przywołała temat wyroku, który zapadł w sprawie Anety W. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane definitywnie przez radcę prawnego dyrektorki CKiW w Andrychowie. Wyjaśnił on precyzyjnie znaczenie prawne warunkowego umorzenia postępowania. Ma ono miejsce wówczas, gdy co do winy sprawcy nie zachodzą wątpliwości, ale są przesłanki dla których można odstąpić od skazania wyrokiem karnym. Aneta W. wcześniej nie była osobą karaną, zobowiązała się naprawić wyrządzoną Gminie Brzeszcze szkodę (jak podają media około 60 tys. zł + koszty sądowe). Dzięki temu Sąd w wyroku mógł orzec warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli w okresie próby, na który sąd orzekł wobec niej warunkowe umorzenie postępowania, będzie ona rażąco naruszała porządek prawny, wówczas sąd będzie mógł podjąć postępowanie karne.

Burmistrz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej apelowali w swoich wypowiedziach o Boże Miłosierdzie wobec dyrektorki CKiW... Burmistrz Tomasz Żak wyraził nadzieję, aby to co być może kiedyś zrobiła odkupiła poprzez piękne organizowanie imprez w Andrychowie...

Warunkowe umorzenie postępowania karnego a Krajowy Rejestr Karny. Czy dyrektorka CKiW uzyska zaświadczenie o niekaralności?

Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Karnym w Rejestrze gromadzi się dane o osobach przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe (Art 2 pkt. 2). Jak tłumaczy na swojej stronie internetowej mecenas Żakiewicz:

"Wpis takowy nie jest wpisem do kartoteki osób skazanych. W świetle prawa taka osoba pozostaje osobą niekaraną i w razie potrzeby może uzyskać z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenie o swojej niekaralności."

Bedą ścigać radnych za drążenie tematu?

Wiceprzewodniczący Władysław Żydek w sobie znany sposób pytał mecenasa reprezentującego dyrektorkę CKiW, czy to że jego mocodawczyni nie jest w świetle prawa skazana może być przesłanką do ścigania wszystkich, którzy o takim skazaniu mówią? Wiceprzewodniczący Żydek staje się powoli postacią, która niejednokrotnie wywołuje salwy śmiechu godne posłanki Pawłowicz, tak też było tym razem...

Szkodzą wizerunkowi Gminy Ci, którzy mówią o wyroku, czy Ci, którzy polityką kadrową sprowokowali debatę?

Przewodniczący Roman Babski w długiej wypowiedzi na wskazany temat sugerował radnym, aby powstrzymali się od nieprecyzyjnego komentowania tej sprawy, gdyż może to dla wizerunku Gminy powodować większe szkody niż czerpane są korzyści z tytułu wydatków na promocję. Przewodniczący Babski powiedział nawet przy tej okazji wierszyk, który na lekcjach polskiego mówi również swoim uczniom... Problem w tym, że przeciwna strona sporu podnosi dokładnie taki sam argument. Adwersarze Romana Babskiego i Tomasza Żaka uważają, że zatrudnienie bez konkursu na dyrektorskim stanowisku osoby, co do której istniały poważne wątpliwości natury etycznej, wyrządziło właśnie wspominane straty na wizerunku całej Gminy. Zatrudnienie dyrektorki i jego sposób (z pominięciem konkursu) był właśnie bodźcem do toczenia tej szkodzącej Andrychowowi dyskusji, a nie odwrotnie. 

Wiceburmistrz Wasztyl się "wychwierutał"? 

W czasie kampanii wyborczej, gdy obecny wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl ubiegał się o stanowisko Prezydenta Oświęcimia, podczas jednej z debat z urzędującym prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem, Mirosław Wasztyl na poziomie godnym gimnazjalisty uszczypliwie podnosił w analogii do nazwiska Prezydenta znaczenie słowa "chwierutać"... Ten "kampanijno-gimnazjalny" brak kindersztuby dziś można odnieść do jego samego. Podczas kampanii w imieniu jego Komitetu Wyborczego na trzy pytania odpowiedział nam jego pełnomocnik Bogdan Wasztyl:

"1.Jakie zdanie ma Pan na temat powierzania bez konkursów dyrektorskich stanowisk osobom z zarzutami prokuratorskimi??

2. Czy powierzanie stanowisk dyrektorskich bez konkursu osobom, które mają postawione zarzuty prokuratorskie uważa za przykład dobrych praktyk samorządowych?

3. Czy będąc prezydentem Oświęcimia dopuszcza możliwość, że sam powierzy stanowisko dyrektorskie osobie, która ma postawione zarzuty prokuratorskie, bez konkursu.

Odpowiedzi były następujące:

Pytania 2 i 3 dotyczą zasad i tu odpowiedź jest oczywista: 

- 2 – NIE 

- 3 - NIE 

W przypadku pytania pierwszego sprawa jest bardziej złożona. KWW MW uważa, że procedura konkursowa powinna być stosowana przy pozyskiwaniu pracowników samorządowych na kluczowe stanowiska. Prawo narzuca ograniczenia w przypadku osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu, a nie osób z zarzutami prokuratorskimi. Pan Roman Kluska też miał prokuratorskie zarzuty, zastosowano wobec niego nawet areszt tymczasowy, a potem został uniewinniony. Samorząd nie może się stawiać ponad prawem."

Dziś być może wiceburmistrz Wasztyl zmienił swoje zdanie w omawianej materii. Szkoda, bo gdyby kampanijna etyka wiceburmistrza Wasztyla miała zastosowanie w polityce kadrowej, wówczas zapewne nie byłoby tej całej dyskusji, a Gmina nie traciłaby na wizerunku.

Miłosierdzie Boże i Biblia...

Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, ale również burmistrz Tomasz Żak apelowali o szansę dla dyrektorki CKiW, biblijną postawę i Miłosierdzie Boże... Pytanie, czy takie emocjonalne odwołania są na miejscu i czy to właśnie w tych kategoriach powinno się podejmować kluczowe dla samorządu decyzje...

Etykę tak, czy owak, każdy ma prawo mieć swoją, dlatego od dziś w sprawie Anety W. kontrowersji już nie ma: Sąd uznał jej winę, zobowiązał do naprawienia szkody i warunkowo umorzył postępowanie karne.

 

Komentarze

-9 #17 znany 2016-03-10 12:55
Cytuję Adaś:
Czytam i nie mogę uwierzyć, że Tomasz Żak kogoś takiego jeszcze zatrudnia. Przecież to ewidentnie wyrok skazujący na zwrot pieniędzy. A jak sąd od kogoś żąda zwrotu to znaczy, że ktoś przywłaszczył to nielegalnie. Czy może się mylę? Poprawcie mnie jeśli źle myślę.

wiem,że nikogo by nie przyjął UM na takie stanowisko spoza 'układu"
-6 #16 znany 2016-03-10 12:54
Cytuję Patriota:
Andrychowianin powrócił! bardzo mnie to cieszy to jedyny rzetelny portal informacyjny w tym mieście przesiąkniętego układami.
Mam nadzieję, że już na dobre jesteście bez zbędnych przerw, trzeba ratować to miasto!

popieram, bo tego MN szkoda czytać bop jest na niskim poziomie!
-7 #15 Wulfryk 2016-03-10 00:29
Nie chcę być złośliwy, ale na zdjęciu wygląda jakby Pan Burmistrz cierpiał na łysienie plackowate ? Nie wiem czy to ze stresu, ale nie dziwię się. Gdybym miał taką "ekipę" w postaci Pana Andrzeja Szafrańskiego i Pani Anety W. to również bym łysiał jak oszalały!
-1 #14 Adaś 2016-03-07 17:11
Czytam i nie mogę uwierzyć, że Tomasz Żak kogoś takiego jeszcze zatrudnia. Przecież to ewidentnie wyrok skazujący na zwrot pieniędzy. A jak sąd od kogoś żąda zwrotu to znaczy, że ktoś przywłaszczył to nielegalnie. Czy może się mylę? Poprawcie mnie jeśli źle myślę.
-1 #13 czekoladazmietą 2016-03-02 09:35
1. Jaki wiersz cytował przewodniczacy Babski? Bo mnie przychodzi na mysl ten:

Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala,
Czy ten, co mówić o tym nie pozwala?


2. O Miłosierdzie Boże, jak sama nazwa wskazuje, można apelować do Boga.
-1 #12 Patriota 2016-03-02 01:00
Andrychowianin powrócił! bardzo mnie to cieszy to jedyny rzetelny portal informacyjny w tym mieście przesiąkniętego układami.
Mam nadzieję, że już na dobre jesteście bez zbędnych przerw, trzeba ratować to miasto!
+4 #11 ogi33 2016-02-28 18:58
ta złodziejka nadal czyni zło
to zryta czaszka kufa
i będzie go pod tym zarządcą czynić
co trzeba zrobić ?
+13 #10 miro 2016-02-26 20:07
Najbardziej obrzydliwe są połajanki przewodniczącego. Znam szkołę , w której uczy.Miałem tam swoje dzieci. Żenada i wstyd jak ten gość spoufala sie z uczniami. Jak walą do niego na ty. Jak sprzedał swoich przyjaciół za przysłowiowe srebrniki . jak brnie w kłamstwo udając ynteligenta. Jak zachwyca się swoją niby elokwencją . Wszystkie te jego przypowieści już niejednokrotnie używał. To skandal i przykład jak władza doprowadza do skundlenia. Prawda co pisze poprzednik. Co będzie jak mamusi braknie i maczuga będzie musiał iść wśród ludzi. To sie w głowie nie mieści co ten andrychowski Yul Brynner wyprawia. Zak (l) dupę ściska
+7 #9 kibic 2016-02-26 18:21
@ Bogumiła.Maczuga i Miłosierdze Boze ?Wyzebrany mandat przez Mamusie ..... "procentuje" ? W następnych wyborach będzie .... EGZAMIN dla inteligencji .... lub jenteligencji Andrychowian !Czy znów Mamusia będzie chodzic po mieszkaniach wyborców i ..... zebrac ....czas pokaze .... co to znaczy ....RESZTKI WSTYDU ...
+7 #8 lowca glow 2016-02-26 13:17
Pochwalę i skrytykuję. Artykuł napisany na bardzo wysokim poziomie jak na lokalne realia. Widać że ktoś ma ogromną wiedzę albo posiłkował się prawnikiem. Z drugiej strony boję się że do prostych ludzi nie trafi dziennikarstwo na poziomie wyższym niż przeciętne. Szczególnie u nas.
Plus jest jednak taki że głośno jest na temat tych młodych chłopaków co za tym stoją. To jest zwiastun że lada moment będzie miał kto bardzo podnieść poziom naszego samorządu. Może nawet zupełnie się zmieni klasa polityczna, a społeczeństwo bardzo na to czeka.

Komentowanie jest niedostępne w tej sesji.