• Kategoria: Turystyka

Dzisiaj, w ramach naszego letniego cyklu, mamy dla Państwa do zaproponowania obejrzenie fotografii zabytkowej kaplicy św. Bartłomieja w Zagórniku. Kaplica została poddana gruntownej renowacji w ubiegłym roku i niewątpliwie świeci teraz nowym blaskiem.

W ramach  remontu obiektu pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku wymieniono poszycie dachu, odbyła się renowacja ścian, teren wokół budynku został utwardzony, powstała również kanalizacja deszczowa.

"Kaplica Powstała w XIX w. dzięki darom Łukasza Polaka i Łukasza Pudło. W 1811r. wybudowano kaplicę murowaną z drewnianą dzwonnicą. W 1884 r. kaplica została znacznie rozbudowana i uzyskała efektowną wieżyczkę przy fasadzie frontowej. W 1885 r. w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi, naszkicowany przez słynnego malarza Jana Matejkę. W tym samym roku biskup tarnowski udzielił pozwolenia na spowiedź w Zagórniku, a w 1866 r. papież Pius IX zatwierdził odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła - patrona parafii Zagórnik. Warto zobaczyć też obecny drewniany ołtarz główny, który wykonany został przez J. Ziarnowskiego z Zębrzyc i F. Magierę z Inwałdu w 1895 r. w stylu zbliżonym do baroku. (...) W 1993 r. obraz MB Królowej Nieba i Ziemi został przeniesiony do nowego kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty, wybudowany w sąsiedztwie kaplicy." (źródło: PolskaNiezwykla.pl)

Parafia czci również św. Łukasza na pamiątkę dwóch fundatorów kaplicy, którzy nosili jego imię.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy!
Pamiętaj, że w sieci nie jesteś anonimowy!


Kod antyspamowy
Odśwież