• Kategoria: Wydarzenia

Od jakiegoś czasu pojawiają się optymistyczne głosy, że andrychowski Zamek stanie się własnością Gminy i zostanie odrestaurowany. Miasto negocjuje ze spadkobiercami warunki kupna i wedle zapewnień burmistrza wszystko jest na dobrej drodze. Podczas rozmowy z nami, burmistrz Tomasz Żak, wspomniał, że przed Gminą otwarła się szansa pozyskania dużych środków na jego renowację.

W nowej perspektywie środków europejskich, które przypadną dla Małopolski około 350 milionów EURO przeznaczone zostanie na renowację zabytków. Burmistrz Tomasz Żak podjął już wstępne rozmowy z marszałkiem województwa Markiem Sową i zasygnalizował, że Andrychów ma zamiar ubiegać się o fundusze potrzebne na odnowę Pałacu Bobrowskich. 
To bardzo dobra nowina, gdyż całościowy koszt inwestycji wedle opinii burmistrza może sięgnąć nawet 30 milionów złotych. Byłoby to być może zbyt duże obciążenie dla miasta, gdyby nie udało się pozyskać środków zewnętrznych.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej pojawiło się pytanie radnej Alicji Studniarz czemu nie ujęto w tegorocznym budżecie pieniędzy na ten cel. Tomasz Żak odpowiedział, że obecnie nie było możliwe wpisanie tej inwestycji do budżetu, gdyż nie jest to jeszcze własność Gminy. Możliwość taka pojawi się dopiero gdy Rada Miejska podejmie uchwałę zezwalającą na zakup tego zabytku, oraz jeśli stanie się on własnością Gminy Andrychów.

Ta dobra wiadomość z pewnością ucieszy Andrychowian.

 

Komentarze

-2 #3 Łukasz 2015-02-02 20:12
Gdy włączam stronę na komputerze, to ostatni wpis jest z 29.01.
+3 #2 Jedrek 2015-02-02 17:06
30 milionów na zamek wydawać, a miasto nie ma obwodnicy.
Ludzie opamietajcie sie!!!!!!!!!!!!!!!
+3 #1 radny 2015-02-02 14:15
Bardzo dobrze, że zauważacie też pozytywne strony pracy burmistrza.
Ten temat już dawno powinien być podjęty. Ważne że zamku kiedyś nie sprzedali bo mogłoby to być teraz wielkim problemem.

Komentowanie jest niedostępne w tej sesji.