• Kategoria: Wydarzenia

„Patrz szeroko. I nawet kiedy wydaje Ci się, że patrzysz szeroko – ciągle patrz jeszcze szerzej”

~ gen. Robert Baden-Powell

Podążając za słowami założyciela skautingu, andrychowscy harcerze i instruktorzy w sobotę, 20.02.2016 roku, spotkali się w Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie, by z okazji Dnia Myśli Braterskiej „patrzeć szerzej”. DMB to szczególny dzień w kalendarzu wszystkich skautów na całym świecie. To święto przyjaźni obchodzone 22.02, w dniu urodzin gen. Roberta Baden-Powella oraz jego żony, Olave Baden-Powell. Hasło „Patrz szerzej!” przyświecało skautom przez cały dzień kreatywnych, harcerskich aktywności dostosowanych do wieku uczestników.

Najmłodsi uczestnicy przenieśli się w czasie do roku 1907, w którym to Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz na wyspie Brownsea. Zuchy stały się pierwszymi obozowiczami! Czekała na nich wyspa, a na niej mnóstwo tajemniczych gier i zabaw. Uczestnicy mieli między innymi możliwość zagrania melodii „Sto lat” za pomocą rurek Bum Bum, bawiąc się w aktorów przebrania się w różne stroje i wzięcia udziału w sesji zdjęciowej, nauczenia się zuchowej piosenki, czy wykonania tortu urodzinowego z okazji urodzin założyciela skautingu. Wszystko wydaje się proste, ale żeby dotrzeć na którąkolwiek z aktywności, zuchy musiały zdobyć pytanie z zakresu wiedzy o Baden-Powellu i skautingu, a także poprawnie na nie odpowiedzieć.

Druga grupa wiekowa, harcerze, wzięli udział w dużej, kolorowej, żywej grze planszowej, która rozłożona była na parkiecie sali gimnastycznej. Aby ułatwić zadanie, do każdej drużyny przypisana była druga drużyna – zespół partnerski, z którym obywało się współzawodnictwo przez całą grę. Zadaniem każdej drużyny było zdobycie ośmiu żetonów, które kolorem odpowiadały kolejnym kategoriom pytań z zakresu m. in. historii harcerstwa i skautingu, braterstwa za miedzą, technik harcerskich, pierwszej pomocy, czy literatury. Skauci rzucając kostką poruszali się o wskazaną ilość oczek, odpowiadali na pytania z poszczególnych obszarów i zakładali się, czy druga drużyna zna odpowiedź na przypadającą im zagwozdkę.

Harcerze starsi, najstarsza grupa wiekowa, dla której w tym dniu zostały zaplanowane aktywności, byli uczestnikami gry miejskiej zorganizowanej na terenie Andrychowa. Skauci poruszali się w patrolach. Ich zadaniem było zdobycie poszczególnych obszarów miasta i ulepszenie ich do trzeciego level'u. Wszystko to było możliwe dzięki poprawnym odpowiedzeniu na pytania. Gra, podobnie jak poprzednie, oparta była na wiedzy o harcerstwie i skautingu, ale tutaj organizatorzy postanowili sprawdzić wiedzę uczestników także z takich obszarów jak geografia, czy zagadkowa kategoria - „perfekcyjna pani domu”.

Po zakończeniu trzech gier odbył się apel Hufca Andrychów, podczas którego nagrodzono pucharem Dnia Myśli Braterskiej zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych. Mistrzowską Gromadą Zuchową została 5 GZ „Poszukiwacze Guzików”! Mistrzowską Drużyną Harcerską została okrzyknięta 3 WDH „Pogoria”! Mistrzowską Drużyną Starszoharcerską okazała się 32 DH „What happend?”. Na apelu został także rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny z okazji DMB. W kategorii zuchowej I miejsce zajęła Milena Wojewodzic z 5 GZ „Poszukiwacze Guzików”, a w kategorii harcerskiej I miejsce zdobyła Weronika Domider z 3 WDH „Pogoria”, II miejsce przypadło Kindze Chmiel z 28 DH „Południe”, a III nagroda została wręczona Michałowi Magierze z 3 WDH „Pogoria”. Nagrodom nie było końca! Listem Pochwalnym Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego zostały nagrodzone cztery instruktorki za pracę i zaangażowanie w 2015 roku, a były to: pwd. Justyna Bogacz, pwd. Małgorzata Sztuka, pwd. Wiktoria Czeladka, pwd. Maja Pawińska.

Choć Dzień Myśli Braterskiej przypada raz do roku, mamy na dzieję, że hasło tegorocznych obchodów - „Patrz szerzej!”, będzie przyświecało andrychowskim harcerzom na długo i będzie wywoływało zawsze radosne wspomnienia.