Okomedis_gora_750
  • Kategoria: Wydarzenia

Andrychowianie tłumnie wzięli udział w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ulicami miasta przeszło około pół tysiąca osób, przedstawicieli różnych pokoleń, organizacji, ale przede wszystkim zwykli mieszkańcy naszej Gminy. Zabrakło burmistrza, zastępcy i przewodniczącego Rady Miasta, co nie umknęło uwadze tłumu.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedziła Msza Święta w kościele p.w. Św. Macieja. Po liturgii uformował się pochód, który ulicami: Rynek, 1 Maja, Legionów przeszedł pod mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. W tym miejscu przemówienia wygłosili przedstawiciele andrychowskich organizacji patriotycznych, oraz spontanicznie Pani, chcąca przy tej okazji podzielić się wspomnieniami o swojej najbliższej rodzinie, która brała czynny udział w walce o wolną Polskę.

Rys historyczny tamtych czasów wygłosił znany popularyzator historii i pasjonat Michał Siwiec-Cielebon. Wspomniał wielu Żołnierzy Niezłomnych, którzy w trakcie i tuż po II Wojnie Światowej działali w okolicach Andrychowa i Wadowic. Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej wygłosili Apel Pamięci.

Podczas Marszu tłum skandował hasła oddające cześć Armii Krajowej, oraz wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, który oddali życie walcząc z nadzieją, że Polska po II Wojnie Światowej odzyska pełną niepodległość. 

"Wyklęci" przez wiele lat po II Wojnie Światowej byli torturowani, prześladowani i w znacznej części zabijani. Męczeni byli przez komunistyczną ubecję, a ślady ich pamięci przez dziesiątki lat były zacierane. Wciąż wielu bohaterów tamtych czasów spoczywa w zbiorowych mogiłach, a tożsamości niektórych z nich nie udało się do dziś potwierdzić. 

W uroczystościach, których głównym organizatorem była Młodzież Wszechpolska oraz Andrychowscy Patrioci, wzięło udział wielu przedstawicieli różnych środowisk. Byli między innymi posłowie Józef Brynkus i Marek Polak, radni powiatowi Adam Kubik i Zbigniew Małecki, radni gminni Anna Gancarczyk, Alicja Studniarz, Wiesław Mikołajek i niedawny kandydat na burmistrza Andrychowa Krzysztof Kubień.

Licznie zebrany pod muralem tłum tuż po rozwiązaniu marszu w głośnych okrzykach skandował hasła: "Gdzie są władze Andrychowa" oraz "Hańba". Niestety kolejny raz w uroczystościach upamiętniających bohaterów walczących z komunistycznym okupantem zabrakło burmistrza Tomasza Żaka, jego zastępcy, czy też przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie Romana Babskiego...

Uroczysty przemarsz poprowadził Łukasz Kasprzak, który już zapowiada, że takie wydarzenia patriotyczne będą organizowane cyklicznie. Tak liczna frekwencja z pewnością będzie ogromną mobilizacją.

Fotogaleria:

 

Komentarze

-17 #7 kibic 2016-03-09 19:27
Plusy dodatnie u "kibic" .... "topnieją".Zakolandia ruszyła na odsiecz ...... "BYC ALBO NIE BYC" .... oto jest pytanie.
-12 #6 Fred 2016-03-02 20:53
Całej żakolandii życzę aby stanęli twarzą w twarz z tymi ludźmi i wykrzyczeli im wszystkie te nienawistne hasła prosto w twarz. Odwaga internetowa chyba by prysła jak wszystko co opowiadają w różnych tematach.
-29 #5 #KOD 2016-03-02 15:00
Współcześni Wyklęci to My!
-2 #4 popaprancy 2016-03-01 15:34
Zdzisek na patriotyczne uroczystości nie chodzi. Chętniej pustego Bronkobusa wita!
-12 #3 kibic 2016-02-29 12:48
Wyszkowski : IPN chroni zbrodniarzy,złodziei i zdrajców.
- Miejmy nadzieję, ze już niedługo nowe władze stworzą warunki , by można było o historii Polski mówic szczerze,otwarcie oraz uczciwie i zacznie się proces odkłamywania przeszłości - mówił Krzysztof Wyszkowski , działacz antykomunistyczny w "Minęła dwudziesta" w TVP info.Były opozycjonista skrytykował Instytut Pamięci Narodowej za zamieszanie wokół archiwum znalezionego w domu wdowy po gen.Czesławie Kiszczaku twierdząc, ze nadal zadaniem instytutu jest "ochrona zbrodniarzy, zdrajców i złodziei".
Szkoda , ze o tym nie wiedział niejaki "Maksymilian" próbujący znalesc akta w IPN TW "Zdzisław".Trzeba poczekać na zmianę ustawy o IPN i ......zmianie obecnego prezesa IPN-- rekomendowanego przez bande PO-ZSL.Jezeli Maksymilian już stracił ..... ochotę ..... to na moje barki spadnie ta powinnośc.
-7 #2 Nortlife 2016-02-29 11:13
Rozliczający nie siej fermentu i nie dziel ludzi przy okazji marszu. Byli wszyscy co chcieli wszyscy ramie w ramie zjednoczeni.
Ci co w Andrychowie tradycyjnie święcą komunę i czczą radzieckie święta znów chcą nas dzielić tak jak Ty. Mogłeś przyjść i być razem z nami.
Nie umiecie uczcić bohaterów którzy walczyli z systemem jaki jako TW wspoltworzyliscie to na forach próbujecie ludzi dzielić tam gdzie podziałów nie ma.
+22 #1 rozliczajacy 2016-02-29 06:53
Panie Kubień, Pan już był i podziękowaliśmy. Mam nadzieje że to nie powróci. Emeryci na emeryturę. Panowie liczymy na was, na młody nie skażony umysł, świeże spojrzenie na naszą zapuszczoną gminę. Następne wybory należą do Was - młodych, to Wam zaufają mieszkańcy. Emeryci na emeryturę.

Komentowanie jest niedostępne w tej sesji.