• Kategoria: Wydarzenia

To będzie prawdziwy gigant - 1500 miejsc pracy, 500 metrów długości, 220 metry szerokości, milion paczek dziennie i wielkie przychody z podatków. Amerykański gigant Amazon woli Wieprz od andrychowskiej strefy ekonomicznej.

Amazon w Małym Szanghaju! Amerykański gigant zainwestuje w Wieprzu. Jeśli zastanawiało was co powstanie za tym niemal dwukilometrowym ogrodzeniem, to żółta tablica informacyjna nie pozostawia wątpliwości: tu powstaje Amazon. Firma zamierza zatrudnić ok. 1500 pracowników. Planowane zakończenie inwestycji i start działalności to połowa 2018 roku.


- Bardzo profesjonalne przyjęcie, dogodna lokalizacja, liczna kadra oraz zachęcające stawki lokalnych podatków - to nas przekonało. Nie bez znaczenia było tutejsze zaplecze: gigantyczna, doświadczona firma transportowa oraz producenci opakowań i palet. Ścisła współpraca z lokalnymi dostawcami jest dla nas niezwykle ważna. Z tymi firmami w ostatnich tygodniach podpisaliśmy listy intencyjne - mówi dyrektor ds. rozwoju w Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o. - pan  Steven Joke.

Jak to możliwe, że zamiast Andrychowa, gdzie trwają starania o utworzenie SSE, inwestor wybrał Wieprz?

- Oglądaliśmy również tereny w Andrychowie, ale działki okazały się za małe, a spadek terenu wykluczał tego typu inwestycję (na 350 metrach opada o 43 metry w dół - przyp. redakcji). Dlatego pomimo fantastycznego przyjęcia przez władze wybraliśmy na miejsce inwestycji sąsiedni Wieprz - dodaje pan Steven Joke.

O komentarz poprosiliśmy jednego z radnych Gminy Wieprz.

- Sprawa była utrzymywana w największej tajemnicy, gdyż nie chcieliśmy niczego zapeszać. Amerykanie wybierali pomiędzy lokalizacją w Wieprzu, Choczni lub w Andrychowie. Wcześniej z "wyścigu" odpadły Niepołomice i Rzeszów. Wybór padł na naszą gminę, ponieważ tutaj znalazły się najbardziej odpowiednie pod taką działalność tereny inwestycyjne: rozległe, płaskie, uzbrojone, z dobrym dojazdem - mówi jeden z radnych gminy Wieprz.

Według najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy bezrobotnych w gminie Wieprz jest mniej niż 400 osób, ale już w pobliskim Andrychowie ponad dwa tysiące. Pracodawca zapewnia darmowy transport do pracy. Liczy na to, że chętnych do pracy nie braknie (taka sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie Amazon od kilku lat ma swoje oddziały).

Na wczorajszej sesji Rady Miasta w Andrychowie radni nie kryli rozczarowania tą informacją.

- Za sukces uznaję wynegocjowanie darmowego transportu. Autobus będzie dowoził pracowników z Andrychowa do Wieprza. Transport zostanie zorganizowany przez inwestora, a gmina Andrychów jedynie pokryje koszty jego funkcjonowania. – mówił zadowolony burmistrz Tomasz Żak.

O warunkach pracy i płacy kilka dni temu pisał na swoim blogu (tutaj Link) Łukasz Oleksy. Skąd taka zbieżność? Czy wiedział o inwestycji Amazona w "Małym Szanghaju"? Zapytaliśmy go o to.

- Nic o tym nie wiedziałem. Zrobiłem wpis poświęcony Amazonowi, gdyż kilka miesięcy temu widywałem ich opisanego w firmowe barwy vana na parkingu jednej z firm transportowych. W vanie zawsze komplet ludzi w garniturach. Ostatnio znowu się pojawił i krąży po okolicy. Z ciekawości poszukałem informacji o warunkach pracy i płacy, a zebrany materiał zamieściłem to na swoim blogu. Nic nie wiedziałem, ale bardzo się cieszę, bo to wspaniała nowina dla wszystkich - pisze Łukasz Oleksy.

O opinię poprosiliśmy też znanego biznesmena, członka lokalnego stowarzyszenia przedsiębiorców.

- To skandal, żeby władze działały tak nierozważnie. Dzisiaj 2000 zł / rękę płaci się w naszych okolicach osobie z doświadczeniem, dobrze wykształconej i w pełni dyspozycyjnej. Czy władze nie rozumieją, że wpuszczając tutaj amerykańską korporację narażają wszystkich przedsiębiorców - nie tylko tych w Wieprzu - na konieczność podniesienia płac!? Grożą nam bankructwa! - mówi wyraźnie zdenerwowany rozmówca, który nie zgodził się na podanie nazwiska.

Rekrutacja ma ruszyć w połowie przyszłego roku za pośrednictwem agencji pracy Adecco, która obsługuje projekty Amazona w Polsce. Według nas ta firma zamiesza w lokalnym rynku pracy jak żadna dotychczas.

---

Amazon to największy na świecie sklep internetowy. W odróżnieniu od np. allegro, cały towar dostępny na stronach www jest własnością Amazona. Do klientów trafia właśnie z takich magazynów, jaki powstaje w Wieprzu. Dziennie z jednego magazynu wysyłają nawet milion paczek.

Materiał ten jest okazjonalnym żartem. Załączamy do niego życzenia udanego i wesołego dnia 1 kwietnia. Wszystkie cytaty są zmyślone na potrzeby Prima Aprilis. 

Komentarze

+3 #5 infocar 2016-04-02 20:08
Cytuję ogi33:
bardzo dobre, przez chwilę uwierzyłem
gratuluje


Kto wie. Amazon naprawdę szuka lokalizacji pod 3. magazyn. Jak wybiorą Wieprz, to cały żart weźmie w łeb.
+10 #4 ogi33 2016-04-02 11:35
bardzo dobre, przez chwilę uwierzyłem
gratuluje
+3 #3 1 kwietnia 2016-04-01 13:52
Prima Aprilis:)))))
+18 #2 Szymon 2016-04-01 13:01
Najlepszy jest komentarz lokalnego biznesu :D.
Wszyscy by chcieli murzynów za 1500 w pełni dyspozycyjnych !.

NIE STAĆ CIĘ NA PRACOWNIKA TO NIE ZATRUDNIAJ !
-3 #1 Robert 2016-04-01 12:56
Kolejny powód dlaczego Tomasz Żak przegra wybory za 2 lata. Jego oponenci ostro mu to wytkną w kampanii wyborczej. Co z tego, że Żak stawia psujące się ledy i inwestuje w swój pałac- dla mieszkańców nie potrafi nic zrobić- doskonały przykład.

Komentowanie jest niedostępne w tej sesji.